(բ) որքանով է առաջարկվող նախագիծն իրագործելի,
(գ) որքանով է նախագիծը նպաստում Հայաստանի և հայաստանյան քաղհասարակության զարգացմանը,
(դ) որքանով են նախագծի գործողությունները զերծ հնարավոր բացասական հետևանքներից,
(ե) որքանով են նախագծի ծախսերը և ռեսուրսները համապատասխանում նախագծի ակնկալվող արդյունքներին:
Դրամաշնորհի տրամադրման գործընթացը
Ֆինանսավորման մասին որոշման կայացման պահից մինչև ընտրված ծրագրի ակնկալվող մեկնարկը կարող է տևել մոտավորապես մեկ օրացուցային ամիս: Այդ մեկ ամսվա ընթացքում ընտրված հայտատու կազմակերպությունները պարտադիր կանցնեն առցանց կամ առերես նախադրամաշնորհային հարցազրույց ԵՀՀ ծրագրերի և դրամաշնորների պատասխանատուների հետ:
Ընտրված հայտատուները (շահույթ չհետապնդող, շահույթ հետապնդող կազմակերպություններ) պետք է մասնակցեն դրամաշնորհների կառավարման (ԴԿ) թեմայով սեմինարի, որը կանցկացվի առցանց կամ ԵՀՀ գրասենյակում: ԵՀՀ-ն նախօրոք կտեղեկացնի սեմինարի մասին: ԴԿ սեմինարը կօգնի շահառուներին հասկանալ տրամադրված դրամաշնորհի ծրագրային և ֆինանսական կառավարմանը վերաբերող ԵՀՀ պահանջները:
ԴԿ սեմինարից հետո շահառուները ԵՀՀ-ի հետ կկնքեն դրամաշնորհի համաձայնագիր (կամ ծառայությունների մատուցման պայմանագիր)։
Ակնկալվում է, որ ընտրված նախագծերը կմեկնարկեն համաձայնագրի կնքումից ամենաուշը մեկ օրացուցային ամսվա ընթացքում: Այս նախագծերի իրականացման ժամկետը չպիտի գերազանցի 12 ամիսը:
Դրամաշնորհների իրականացման ընթացքում շահառուները պետք է պարբերաբար ֆինանսական ու բովանդակային հաշվետվություններ ներկայացեն ԵՀՀ-ին: ԵՀՀ-ն ֆինանսական միջոցների հաջորդ փոխանցումը կկատարի նախորդ փուլի ֆինանսական և բովանդակային հաշվետվությունները հաստատելուց հետո: ԵՀՀ ծրագրերի ղեկավարները պարբերաբար կայցելեն շահառուներին (կամ հարցազրույցներ կանցկացնեն)` դրամաշնորհների իրականացման բավարար առաջընթացին ծանոթանալու նպատակով: Դրամաշնորհները ենթակա են արտաքին (ծրագրային) գնահատման և ֆինանսական աուդիտի։ Ակնկալվում է շահառուների պատրաստակամ համագործակցությունն արտաքին գնահատողի և աուդիտորի հետ:
ԵՀՀ-ն շահառուներին կաջակցի, կուղղորդի և կներգրավի կազմակերպության էլեկտրոնային նամակագրության ցուցակներում` նրանց տեղեկացնելով քաղհասարակության վերաբերյալ զարգացումների և հնարավորությունների, այդ թվում` կարողությունների զարգացման հնարավորությունների մասին: Ծրագրի ընթացքում ԵՀՀ-ն շահառուներին կարող է ներգրավել օժանդակ միջոցառումներում (օրինակ` կարողությունների զարգացման դասընթացներում, ռազմավարական քննարկումներում և այլն): Ակնկալվում է, որ շահառուները, որպես իրենց ծրագրային գործունեության բաղկացուցիչ մաս, պիտի պատրաստ լինեն մասնակցել այդպիսի միջոցառումների:Դիմումները ներկայացնելու կարգը
Դիմելու համար պետք է ներկայացնել
- Հայտադիմումը, որը հասանելի է այս հղումով.
- Նախագծի մասնակիցների ինքնակենսագրությունները (CV);
- Կազմակերպության գրանցման վկայականը։
Հարցերն ու հայտերն անհրաժեշտ է ուղարկել ************@*******.** էլ․ փոստի հասցեով մինչև 2023 թ. օգոստոսի 31-ը ներառյալ, նամակի վերնագրում նշելով «civil society digital – դիմող կազմակերպության կարճ անուն»: