Երևանի պետական համասլարան | Սոցիոլոգիայի ֆակուլտետ
Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամ| Հայաստանյան գրասենյակ
Wahl-O-Mat-ը Գերմանիայում ընտրողին ուղղորդող ամենատարածված ծրագրերից (Voter Advice Application, VAA) մեկն է, որը մշակվել է Գերմանիայի Քաղաքացիական կրթության դաշնային գործակալության (Bundeszentrale für politische Bildung) կողմից։ Այն հնարավորություն է տալիս քաղաքացիներին համեմատել իրենց դիրքորոշումները հիմնական քաղաքական հարցերի շուրջ քաղաքական կուսակցությունների դիրքորոշումների հետ, այդպիսով աջակցելով իրազեկ ընտրությանը և ուժեղացնելով ժողովրդավարական մասնակցությունը։
Հայաստանում նման քաղաքացիական կրթության գործիք դեռևս չի կիրառվել։ 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ՝ Երևանի պետական համալսարանի Սոցիոլոգիայի ֆակուլտետը և Կոնրադ Ադենաուեր Հիմնադրամի Հայաստանյան գրասենյակը համագործակցում են Հայաստանում VoteArmenia-ն մշակելու և տեղայնացնելու նպատակով։
«VoteArmenia» նախագիծը նպատակ ունի խթանել քաղաքական կրթվածությանը, թափանցիկությանն ու քաղաքացիների ակտիվ մասնակցությանը՝ ընտրողների կարծիքները չեզոք և հասանելի ձևով համակցելով քաղաքական կուսակցությունների պաշտոնական ծրագրերին։