Աննա Սարկիսյան, Ծրագրերի ղեկավար՝ ****.**********@*********.***
Միասնական սոցիալական ծառայությունը (ՄՍԾ) միավորում է սոցիալական պաշտպանության ոլորտի բոլոր 4 մարմինները՝ սոցիալական ապահովության ծառայության, բժշկասոցիալական փորձաքննության, զբաղվածության պետական գործակալության տարածքային կենտրոնները։
Ծառայությունն իրականացնում է կենսաթոշակների, նպաստների և սոցիալական ապահովության ծրագրերով նախատեսված այլ դրամական վճարների նշանակում և տրամադրում, կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց սոցիալական կարիքների գնահատում և բավարարում, կայուն զբաղվածության ապահովմանը միտված պայմանների ստեղծում, բժշկասոցիալական փորձաքննության իրականացում, աջակցող միջոցների տրամադրում և այլն։
Միասնական սոցիալական ծառայությունն իրականացնում է բնակչության սոցիալական կարիքների առավել հասցեական և ամբողջական գնահատման, սոցիալական աշխատանքի բարելավմանն ու արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված աշխատանքներ։
ՀՀ տարածքում գործող 49 կենտրոնների միջոցով ՄՍԾ-ն անհրաժեշտ սոցիալական ծառայություններ է մատուցում քաղաքային և գյուղական բնակչությանը, ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածներին և այլ խոցելի խմբերին: Նշված խմբերի հետ արդյունավետ աշխատանքը պահանջում է նպատակային վերապատրաստում և հմտությունների կատարելագործում՝ թիրախ խմբերին առավել արդյունավետ սպասարկելու համար։
HEKS EPER-ը, ՄՍԾ հետ սերտ համագործակցությամբ, MAVETA ծրագրի շրջանակներում, պատրաստակամ է աջակցել լրացնելու այդ բացերը կառուցվածքային կարողությունների զարգացման ծրագրի միջոցով՝ զինելով ՄՍԾ-ի անձնակազմը անհրաժեշտ հմտություններով շահառուներին համապարփակ և զգայուն հարցերի շուրջ աջակցություն ցուցաբերելու համար: