Խորհրդատվական ընկերության ընտրությունը կիրականացվի «Գնումների կանոնակարգեր»-ում սահմանված «Խորհրդատուների որակավորում ընտրության» մեթոդի ընթացակարգերի համաձայն:
Առաջադրանքի հիմնական նպատակն է էլեկտրոնային նոտարական համակարգի ներդրման համար իրավական շրջանակ մշակելու և ներկայացնելու հարցում Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարությանը աջակցություն ցուցաբերելը: Շրջանակը նախատեսում է իրավական կարգավորումների համապատասխանեցում թվայնացման նպատակներին, տեխնիկական և իրավական շահառուների միջև արդյունավետ համակարգման ապահովում և նոտարական ծառայությունների արդյունավետության և դրանց հասանելիության ապահովում՝ թվային գործիքների ինտեգրման միջոցով:
Հանձնարարականի մանրամասն «Տեխնիկական առաջադրանք»-ը ներկայացված է ՀԵՏԱՔՐՔՐՎԱԾՈւԹՅԱՆ ՀԱՅՏԻ ՆԵՐԿԱՅԱՑՄԱՆ ՀՐԱՎԵՐԻՆ կից՝ Հավելված Ա-ում։
Այս հանձնարարականն իրականացնելու համար նախատեսվում է վարձել խորհրդատվական ընկերություն (հետայսու՝ «Խորհրդատու»):
ՀՀ Վարչապետի աշխատակազմը հրավիրում է ընտրվելու իրավունք ունեցող/իրավասու (eligible) խորհրդատվական ընկերություններին (Խորհրդատուներ) Ծառայության մատուցման վերաբերյալ արտահայտելու իրենց հետաքրքրությունը:
Հետաքրքրված Խորհրդատուները պետք է տրամադրեն տեղեկություններ` ցույց տալով, որ վերոնշյալ Ծառայությունների մատուցման համար իրենք ունեն պահանջվող որակավորումներ և համապատասխան փորձ:
Խորհրդատուի որակավորման պահանջները.
• Առնվազն 3 տարվա ակնառու փորձ իրավական բարեփոխումների, օրենքների եւ ենթաօրենսդրական ակտերի մշակման եւ (կամ) պետական հատվածի արդիականացման ոլորտներում, այդ թվում՝ իրավական վերլուծությունների պատրաստման եւ օրենքների եւ կանոնակարգերի մշակման փորձ:
• Իրավական բարեփոխումների, քաղաքականության մշակման կամ ինստիտուցիոնալ արդիականացման նախաձեռնությունների միջոցով կառավարական ծառայությունների, ինչպիսիք ենէլեկտրոնային կառավարման, էլեկտրոնային նոտարական համակարգի կամ այլ փոխկապակցված ոլորտների, թվային փոխակերպմանն աջակցելու ապացուցված փորձ:
• Հայեցակարգերի մշակման, իրավական վերլուծությունների պատրաստման եւ օրենսդրական եւ ենթաօրենսդրական ակտերի կազմման ապացուցված փորձ:
• Վերջին 5 տարիների ընթացքում նույն բնույթի, մասշտաբի եւ բարդության առնվազն երկու (2) առաջադրանքի հաջող կատարում. նախընտրելի է, որ դրանք ֆինանսավորվեն միջազգային կազմակերպությունների (օրինակ՝ Համաշխարհային բանկի, ՄԱԶԾ-ի, ԵՄ-ի կամ այլ կազմակերպությունների) կողմից:
Ծանոթագրություն. Ներկայացված ամբողջ փորձը պետք է հիմնավորված լինի փաստաթղթային ապացույցներով, այդ թվում՝ համապատասխան առաջադրանքների ցանկով, որում նշվում է ծրագրի անվանումը, պատվիրատուն, տարին, տեւողությունը, խորհրդատուի դերը, ծառայությունների շրջանակը եւ ֆինանսավորման աղբյուրը: Առնվազն երկու առաջադրանք պետք է իրենց բնույթով, մասշտաբով եւ բարդությամբ համադրելի լինեն: Պետք է ներկայացվեն օժանդակ փաստաթղթեր՝ պայմանագրեր, վերջնաարդյունքներ, երաշխավորագրեր կամ ավարտական վկայականներ/ակտեր:
Խորհրդատվություն իրականացնող ընկերությունը ծառայությունների արդյունավետ մատուցման համար պետք է բավարար ռեսուրսներ եւ կարողություններ ունենա, այդ թվում՝ առաջադրանքի իրականացման համար անհրաժեշտ որակավորված անձնակազմ, տեխնիկական սարքավորումներ եւ գործառնական աջակցություն:
Խորհրդատուի հիմնական անձնակազմը/ փորձագետները չեն գնահատվելու այս փուլում:
Հետաքրքրվածության հայտերը պետք է գրավոր ձևով ներկայացվեն ներքոնշյալ հասցեով (անձամբ, փոստով կամ էլ-հասցեով) մինչև 2025թ. օգոստոսի 15-ը, ժ. 18:00 (տեղական ժամանակով):
Խորհրդատուները՝ իրենց որակավորումը բարելավելու համար կարող են միավորվել այլ ընկերությունների հետ համատեղ ձեռնարկությունների տեսքով կամ որպես ենթախորհրդատուներ՝ հստակորեն նշելով միավորման ձևը: Համատեղ ձեռնարկության պարագայում բոլոր գործընկերները համատեղ և համապարտ պարտավորություն են կրում ամբողջ պայմանագրի իրականացման համար:
Հետաքրքրված թեկնածուները կարող են լրացուցիչ տեղեկատվություն ստանալ ներքոնշյալ հասցեով հետևյալ աշխատանքային ժամերին` 09:00-ից մինչ 18:00-ը: