«Կայուն էներգիա հանուն Հայաստանում կլիմայակայուն համայնքային զարգացման» ծրագիրը համատեղ ֆինանսավորվում է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման դաշնային նախարարության (BMZ) և Եվրոպական միության (EU) կողմից և իրականացվում է Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) կողմից՝ ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության հետ համագործակցությամբ։ Ծրագիրը նպատակ ունի հնարավորություն տալ Հայաստանի համայնքներին օգտագործել վերականգնվող էներգիայի և էներգաարդյունավետության ներուժը՝ ապահովելով կայուն, կլիմայակայուն և ռեսուրսաարդյունավետ զարգացում։ Այն նաև աջակցում է հմտությունների և կարողությունների զարգացմանը վերականգնվող էներգիայի և էներգաարդյունավետության ոլորտներում՝ ինչպես տնային տնտեսություններում, այնպես էլ փոքր ձեռնարկություններում։
Ծրագիրը մեծ ուշադրություն է դարձնում կանանց և խոցելի խմբերի աջակցությանը՝ օգնելով նրանց բարելավել կենսապայմանները՝ տրամադրելով հնարավորություն օգտվելու վերականգնվող էներգիայի և էներգաարդյունավետության լուծումներից։ Գենդերային գործոնը կարևոր է բնական ռեսուրսների օգտագործման և էներգետիկ խնդիրների լուծման համատեքստում Հայաստանի գյուղական շրջաններում։ Տնային տնտեսությունների մակարդակում կանայք կարևոր դեր են խաղում էներգետիկ հարցերում՝ իրենց տնային և առօրյա գործառույթների շրջանակում։ Օրինակ՝ տան օդի ջերմաստիճանի կարգավորում, սննդի պատրաստում, ընտանիքի անդամների խնամք, վառելիքի սպառված քանակի որոշում և այլ տնային պարտականություններ հիմնականում կանանց վերահսկողության ներքո են։ Միևնույն ժամանակ, սա կանանց վրա է դնում ոչ արդյունավետ էներգիայի օգտագործման ամենածանր բեռը։ Տան ներսում օդի աղտոտվածության երկարատև ազդեցությունը և վառելափայտի այրման հետ կապված տնային գործերի ծանր դժվարությունները կանանց և երեխաներին առավել խոցելի են դարձնում շնչառական խնդիրների նկատմամբ։
Արդյունքում, վերականգնվող էներգիայի և էներգաարդյունավետության միջամտությունները կարող են դառնալ պակաս արդյունավետ և կայուն, եթե կանայք զրկված լինեն որոշումների կայացման, տեխնիկական ուսուցման և եկամուտ ստեղծելու հնարավորություններից: Հետևաբար, գենդերային կարծրատիպերի հաղթահարումը ոչ միայն սոցիալական նպատակ է, այլև նախապայման տեղական մակարդակում էներգետիկ անցման երկարատև և ներառական արդյունքների հասնելու համար:
Բացի վերը նշվածից, տնային տնտեսությունների և համայնքի մակարդակներում գենդերային կարծրատիպերը նվազեցնում են կանանց մասնակցությունը ՎԷ/ԷԷ որոշումների կայացմանը, ձեռներեցությանը և տեխնիկական դերերին, ինչպես նաև սահմանափակում են կայուն էներգիայի պրակտիկայի կիրառումը: Քանի որ գենդերային կարծրատիպերը սոցիալական և վարքային խոչընդոտներ են, որոնք արմատավորված են կանանց և տղամարդկանց դերերի, կարողությունների և պարտականությունների վերաբերյալ լայնորեն տարածված համոզմունքներում, նորմերում և սպասումներում, դրանք անմիջականորեն ազդում են վարքագծի, որոշումների կայացման և հնարավորություններին հասանելիության վրա: Վերականգնվող էներգիայի և էներգաարդյունավետության ոլորտում նման կարծրատիպերը հաճախ դրսևորվում են որպես ենթադրություն, որ տեխնիկական, ճարտարագիտական կամ ղեկավարության դերերը «տղամարդկանց ոլորտներ» են, մինչդեռ կանանցից ակնկալվում է մնալ վերջնական օգտագործողներ, այլ ոչ թե որոշում կայացնողներ, ձեռնարկատերեր կամ մասնագետներ: Այս ընկալումները ձևավորում են տնային տնտեսությունների ընտրությունները, համայնքային վերաբերմունքը, կրթական և կարիերայի ուղիները, ինչպես նաև ինստիտուցիոնալ պրակտիկան, դրանով իսկ սահմանափակելով կանանց մասնակցությունը, տեսանելիությունը և ազդեցությունը ոլորտում: Չնայած այն հանգամանքին, որ իրավական շրջանակը աջակցում է գենդերային հավասարությանը, գենդերային անհավասարությունը շարունակվում է, քանի որ կանայք ավելի քիչ հասանելիություն ունեն ծառայություններին և տնտեսական հնարավորություններին և վատ են ներկայացված էներգետիկայի ոլորտի բոլոր մակարդակներում որոշումների կայացման գործընթացում:
Որպես սոցիալական և վարքային խոչընդոտներ, գենդերային կարծրատիպերը ֆիզիկական կամ տեխնիկական սահմանափակումներ չեն, այլ նորմերի, վերաբերմունքի և ոչ ֆորմալ կանոնների միջոցով առաջացող հոգեբանական կամ սոցիալական սահմանափակումներ: Հետևաբար, դրանք պետք է լուծվեն իրազեկության բարձրացման, դերային մոդելավորման, հմտությունների զարգացման և լիազորությունների վրա կենտրոնացած միջամտությունների միջոցով, այլ ոչ թե միայն տեխնիկական կամ ենթակառուցվածքային լուծումների միջոցով:
Կանանց կողմից ղեկավարվող ՀԿ-ների կողմից իրականացվող փոքր, տեղական մակարդակով իրականացվող միջոցառումները կարող են փորձարկել համատեքստին հատուկ մոտեցումներ (իրազեկում, ցուցադրություն, բիզնեսի ինկուբացիա և միջոլորտային կապեր և այլն) և ստեղծել կրկնօրինակելի մոդելներ, որոնք կփոխեն ընդունված նորմերը և կստեղծեն տնտեսական հնարավորություններ կանանց համար։
Նպատակ
Կիրառել կայուն, համայնքային արմատներով միջամտություններ, որոնք չափելիորեն կնվազեցնեն գենդերային կարծրատիպերը և իմաստալից կերպով կբարձրացնեն կանանց դերն ու մասնակցությունը Վերակառուցման և Էներգիայի (ՎԷ/ԷԷ) ոլորտներում (որպես օգտագործողներ, որոշում կայացնողներ, ձեռնարկատերեր և տեխնիկներ և այլն)՝ ցուցադրելի, մասշտաբային արդյունքներով SE4Resilience նախագծի բոլոր թիրախային մարզերում (Շիրակ, Տավուշ, Գեղարքունիք և Սյունիք):
Ակնկալվող արդյունքներ և առաջարկվող մոտեցում
Դիմորդից (կանանց կողմից ղեկավարվող ՀԿ) ակնկալվում է առաջարկել հայեցակարգ այն մասին, թե ինչպես են յուրաքանչյուր մարզում լուծվելու բացահայտված մարտահրավերները: Հայեցակարգը պետք է արտացոլի հետևյալը.
1. Առնվազն չորս փորձնական միջոցառում (յուրաքանչյուր մարզում մեկ միջոցառում), որոնք ցուցադրում են տեղական մակարդակով համապատասխան միջամտություններ (իրազեկության բարձրացում և վարքային փոփոխություն, փորձնական միջոցառումներ, բիզնեսի աջակցություն կամ կլիմայի/կենսաբազմազանության հետ կապեր և այլն):
2. Իրազեկության, մասնակցության և հետագա կոնկրետ գործողությունների փաստաթղթավորված փոփոխություններ:
3. Կարճ ամփոփում (ուսումնասիրություններ + քաղված դասեր) և մեկ ազգային տարածման միջոցառում՝ մասշտաբային փորձի փոխանակման համար: Ազգային տարածման միջոցառման համար առաջարկվում է մասնակցել Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի Կողմերի համաժողովի տասնյոթերորդ հանդիպմանը (COP-17), որը տեղի կունենա Երևանում, Հայաստան, 2026 թվականի հոկտեմբերի 19-ից 30-ը:
Գործուղությունների ենթադրյալ տևողությունը 6 ամիս է։
Դիմում ներկայացնելու իրավասություն
Դիմորդը պետք է լինի կանանց կողմից ղեկավարվող ՀԿ: Այս մրցույթի նպատակների համար կանանց կողմից ղեկավարվող ՀԿ-ները սահմանվում են որպես կազմակերպություններ, որոնցում կանայք զբաղեցնում են որոշումների կայացման պաշտոնների մեծամասնությունը (օրինակ՝ գործադիր ղեկավարություն և/կամ խորհրդի անդամություն) և կենտրոնական դեր են խաղում ռազմավարական և գործառնական կառավարման մեջ:
Ընտրված իրականացնողի հետ նախատեսված պայմանագրային կարգավորումը կլինի տեղական ներդրման պայմանագիր (դրամաշնորհ), որը կկնքվի GIZ-ի հետ։
Առաջարկվող միջամտությունը պետք է.
1. համապատասխանի դիմորդ կազմակերպության մանդատի և կանոնադրական նպատակներին, և
2. նպաստի իրականացնող կազմակերպության կարողությունների զարգացմանը և ինստիտուցիոնալ ամրապնդմանը։